SELAMUNALEYKÜM MİSAFİR!
Sitemizden
yararlanmak we bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!

SELAMUNALEYKÜM MİSAFİR!
Sitemizden
yararlanmak we bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Fecr Vaktinde Fecr Suresinden...

YazarMesaj
( S_i_d_e_l_y_a )

( S_i_d_e_l_y_a )

Fecr Vaktinde Fecr Suresinden... Empty
MesajKonu: Fecr Vaktinde Fecr Suresinden...   Fecr Vaktinde Fecr Suresinden... Icon_minitimeC.tesi 19 Eyl. 2009, 08:48

Yirmi üçüncü ayet: وَجِيءَ يَوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ يَوْمَئِذٍ يَتَذَكَّرُ الْإِنسَانُ وَأَنَّى لَهُ الذِّكْرَى

Meal:

Ve cehennemin getirildiği gün...
İnsan işi anlar o gün!
Ama anlamasının ne faydası var o gün!

Tefsir:
Abdullah ibn-i Mes'ud(r.a) bu hususta Resulullah sallallahu aleyhi vesellem'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"O gün cehennem getirilecek. Onun yetmiş bin yuları (tutulacak kulpu) bulunacaktır. Her yularda da yetmiş bin melek bulunacak. Onlar cehennemi o kulplardan tutup çekeceklerdir...."(Tirmizi K.el- Cehennem,bab:1 Hadis No: 2573)

Yirmi dördüncü ayet:يَقُولُ يَا لَيْتَنِي قَدَّمْتُ لِحَيَاتِي

Meal:
“Keşke önceden bu hayatım için hazırlık yapsaydım” der.

Tefsir:
Kıyamet gününde, dünyada iken salih ameller işlemekte tenbel davranan insan bu haline üzülerek kendi kendine şöyle diyecektir

"Keşke dünya hayatındayken âhiret hayatım için bir kısım salih ameller işlemiş olsaydım."

Muhammed bin ebi Umeyre(r.a), Resulullah sallallahu aleyhi vesellem'in şöyle buyurduğunu ri­vayet ediyor:

"Bir adam, doğduğu günden ölümüne kadar, Allah'ın rızası uğrunda öm­rünü tüketmek için yüzüstü sürüklenecek olsa, kıyamet gününde o amelini küçümseyecek, mükafaat ve sevabının artırılması için tekrar dünyaya döndürülmesini isteyektir.."(Ahmed B. Hanbel, Müsned , C.4, S.185)

Yirmi beşinci ayet:فَيَوْمَئِذٍ لَّا يُعَذِّبُ عَذَابَهُ أَحَدٌ

Meal:

Artık o gün O’nun(Allah'ın) edeceği/ettiği azabı kimse edemez.

Tefsir:

Bu âyet-i kerime, farklı kıraat şekillerine göre izah edilmiştir. Tercih edilen kıraat şekli mevcut Kur'an-ı Kerimlerdeki işaretlenmiş "La Yuazzibu" şeklidir.Buna göre âyetin manası şöyledir:
"Kıyamet gününde Allanın yapacağı azabı, dünyada kimse yapamaz."

Diğer bir kıraat ise "La Yuazzebu" şeklindedir.Buna göre de âyetin manası şöyledir:
"Hiçbir kimse Allah'ın, kıyamette uğrattı­ğı azap ile dünyada azap edilmiş değildir."

Fecr Vaktinde Fecr Suresinden...
1 sayfadaki 1 sayfası