SELAMUNALEYKÜM MİSAFİR!
Sitemizden
yararlanmak we bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!

SELAMUNALEYKÜM MİSAFİR!
Sitemizden
yararlanmak we bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Allah'a cc Güvenmek

YazarMesaj
( S_i_d_e_l_y_a )

( S_i_d_e_l_y_a )

Allah'a cc Güvenmek Empty
MesajKonu: Allah'a cc Güvenmek   Allah'a cc Güvenmek Icon_minitimeC.tesi 19 Eyl. 2009, 09:23

[size=16]Bire On Vaadi Ve Helal Rızık

Rabia-yı Adviye Hazretleri'nin evine misafirler gelmişti.misafirlerin karnını doyurmak istedi.fakat baktı ki sadece 2 ekmek var.ekmek misafire yetmeyecekti.

''Misafirlere yetecek kadar ekmeği nasıl temin edebilirim?''

diye düşünürken kapı çaldı.gelen 2 kişi karınları aç olduğu için Rabia-yı Adviyye'den yiyecek bir şeyler isteyeceklerdi.daha onlar bir şey söylemeden ,kapı aralığından 2 ekmek uzatıldı.gelenler ekmeği alıp sevinerek oradan uzaklaştılar.

evdeki misafirler bu işe bir mana verememişlerdi.mevcut 2 ekmek de gitmişti.kendilerine yiyecek bir şey kalmamıştı.fakat Hz.Rabia'ya bir şey söylemeden beklemeye başladılar.

Aradan bir iki saat geçmemiştiki Hz. Rabia'nın kapısı tekrar çalındı.

kapıyı açtıklarında 2 kişinin kucaklarında bir yağın ekmekle beklediklerini ğördüler.ekmek getirenler;

--Efendimiz (sav) bu ekmekleri ,Rabia-yı Adviye'ye hediye olarak gönderdi, dediler.

Hz. Rabia ekmekleri teker teker saydı.18 ekmek vardı.ekmeği getirenlere;

--2 ekmek eksik, dedi.

gelen 2 kişi çok mahcup oldular.sakladıkları 2 ekmeğide çıkartıp verdiler.

fakat Hz. Rabia bu 2ekmeği onlarahediye ederek;

-- bu 2 ekmek sizin rızkınız idi.gerçi siz izinsiz aldığınız için rızkınızı haram yoldan temin etmiş olacaktınız. fakat şimdi helalinden yiyeceksiniz,buyurdu.

olanlara bir mana veremeyen misafirler sordular:

--sen ekmek siparişi vermişmiydin?

--hayır.

--peki niçin 2 tane eksik diye söyledin,eksik olduğunu nereden bildin?

Hz. Rabia şöyle cevap verdi;

--- siz bana yemek için gelmiştiniz.karnınız açtı.fakat evdeki 2 ekmek size yetmeyecekti. bu 2 ekmeği çoğaltmak istedim. bu sırada kapıya gelenlere mevcut 2 ekmeği vererek ALLAHü Teala'dan misafirlere yetecek kadar ekmek vermesini istedim.

--peki 20 tane ekmek geleceğini nereden bildin?

bu cevaba dikkat lütfen..........

----ALLAHü Teala Kur'an-ı Kerim'de , '' bire on vereceğini'' vaat ediyor.Ben ona güvendim.iki ekmeğe mukabil 20 ekmek vereceğini biliyordum...............

[/size]

Allah'a cc Güvenmek
1 sayfadaki 1 sayfası